Jeřáb MORAVSKÝ SLADKOPLODÝ (podnož jeřáb ptačí)

Kód: JERMS23
Neohodnoceno
540 Kč 540 Kč / 1 ks
Momentálně nedostupné
Položka byla vyprodána…

Sorbus aucuparia Moravský Sladkoplodý je náš původní místní druh sladkoplodého jeřábu, který byl objeven v Jeseníkách. Dodáváme stromek s kořenovým balem, vhodný k celoroční výsadbě. Podnož: jeřáb ptačí.

Detailní informace

Nabízíme netradiční stromky a keře
Nabízíme netradiční stromky a keře
Stromky nabízíme jen v květináči
Všechny naše stromky jsou jen v květináčích
Kvalitní netradiční stromky
Možnost výsadby stromů v parném létě
Prodáváme celoročně do celé ČR
Prodáváme celoročně do celé ČR

Detailní popis produktu

Jeřáb Moravský Sladkoplodý (Sorbus aucuparia L. subsp. Moravica, dříve varieta Edulis).

V obci Ostružná v Jeseníkách je cedule pod jeřábem, která připomíná význam obce, v jejímž katastru byl sladkoplodý jeřáb objeven.

Na ceduli se dočteme, že někdy okolo roku 1805 objevili pasáčci dobytka strom jeřabin, jehož ovoce vynikalo výrazně sladší chutí, než běžné jeřabiny. Strom rostl na návrší na poli za selským dvorem č.p.: 38. Shodou okolností, ve vedlejší usedlosti č.: 39 žil ovocnář Christof Harmut, jemuž se sladce chutnající jeřabiny zalíbily natolik, že je začal roubovat na pláňky běžných jeřábů. Jeřabiny z takto roubovaných stromů kupodivu chutnaly ještě lépe a tak z vybraných selekcí těchto šlechtěných jeřábů začal množit školkařský materiál. S podobným zájmem a výsledky množil sladkoplodý jeřáb petříkovský chalupník Joseph Heintel. Tehdy se ještě Petříkov jmenoval Peterswald. Na rozšíření a propagaci jeřábu se sladkými plody nese největší zásluhu lesník lichtenšteinského panství Franz Kraetzl, který o nově vyšlechtěné odrůdě začal psát populární a zejména odborné články. Tím získla jeřáb Moravský Sladkoplodý věhlas a začal se šířit do světa. V okolí Ostružné vznikly i školky, které se množení jeřábu věnovaly. Tehdá mu ještě říkali: Eberesche.

Jeřabiny zrají v září. Strom je samosprašný a zcela nenáročný, roste jak v horských podmínkách, tak i ve znečištěném městském prostředí. Jde o vzrůstný a krásný strom, dorůstající do výšky až nad 10 metrů.

Doplňkové parametry

Kategorie: Jedlé jeřáby
Hmotnost: 2 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: